HTML

Bűnök

2010.03.04. 21:21 kapeter

Közeledik a vég. Szerencsére. Azért búcsúzzunk tőlük szépen. Illő megemlékezni "áldásos" tevékenységükről. Röviden. Annyira azért mégsem lesz rövid...

 

 

AZ UTÓBBI NYOLC ÉVBEN HATALMON 

 

LÉVŐ KORMÁNYOK FŐ BŰNEI

 

 



1. 2006-os rendőrterror.

Kilőtt szemek, letépett ujjak, eltört csontok, évtizedek óta példa nélküli sorozatos jogsértések, szakszerűtlen intézkedések mindennemű felelősségre vonás nélkül, sőt, egyes esetekben a felelősök kitüntetésével, megjutalmazásával. A későbbi évek kormányellenes demonstrációi kapcsán is számos jogsértés fordult elő.
 
2. A gazdaság csődközeli állapotba juttatása.

2006-ban a világ második, 2007-ben az Unió legmagasabb GDP-arányos államháztartási hiánya, 2007-ben az Unió legalacsonyabb növekedési rátája és legmagasabb inflációja, valamint majdnem legrosszabb foglalkoztatottsági szintje, jelentős folyó fizetési mérleg-hiány, nagyarányú munkanélküliség (különösen a pályakezdők körében), mely tünetek nagy része még a gazdasági válság előtt jelentkezett. Ennek következménye egyrészt korábbi kelet-közép-európai versenypozíciónk elvesztése, sőt, erőteljes lemaradásunk a régióban, másrészt gazdaságunk sérülékenysége. A gazdasági válság kitörését követően elsőként kellett nemzetközi mentőcsomagért folyamodnunk, amelyben a hatalmasra duzzadt központi adósságállomány mellet az is közrejátszott, hogy a kormányzat tétlenül nézte a devizahitel-állomány rohamos növekedését.

 

3. Rekordmértékű, a GDP 73%-a rúgó, és folyamatosan tovább növekvő adósságállomány, melynek jelentős részét a legutóbbi kormányok vették fel. Hatalmas mértékűre növekedett az önkormányzatok (köztük a főváros), az állami vállalatok és intézmények, valamint a lakosság eladósodottsága (beleértve a devizahitel-állományt) is.


4. A problémák egyik forrása a 2002-es „száznapos csomag”, melynek során a túlméretezett arányú osztogatást főként hitelből finanszírozták. A bajokat csak súlyosbították a szinte rendszeres megszorító csomagok. A közgazdászok által is sokat bírált Medgyessy-, Draskovics-, valamint Gyurcsány-csomagok, valamint az azokkal együtt járó kb. 50 adó-, és illeték-emelés és több mint egy tucatnyi új adó-, és illetékfajta százmilliárdokat vettek ki az adófizetők, elsősorban a vállalkozók zsebéből, jelentősen rontva a gazdaság teljesítményét, az infláció felpörgetésével pedig az életszínvonalat. A 2004-es, erősen vitatott ÁFA-visszatartások szintén komoly károkat okoztak a vállalkozók számára, a 2003-as forint-sáveltolás pedig jelentősen hozzájárult az államháztartási hiány növekedéséhez.
Mindeközben a kormányzat növelte a képviselők és az állami vezetők fizetését.

 

5. Késlekedő és tehetetlen válságkezelés, amely tovább súlyosbította a válságot, a Bajnai-csomag pedig újabb megszorításokat jelentett, ezen felül több tízmilliárd forintot kívánnak elvonni az infrastruktúra területéről.

 

6. A 2002-es választásokat a mai napig minden más választásnál több csalási gyanú lengi körül (pl. „láncszavazások”), a 2006-os választások előtt pedig nem tájékoztatták a lakosságot az államháztartás pontos helyzetéről, valamint eltitkolták a készülő megszorításokat. Ide tartozik még a korábbi gazdasági miniszter 2007-es SZDSZ elnökké választása körüli óriási botrány is.

 

7. Először egy a múltját addig eltitkoló korábbi szigorúan titkos tiszt, majd egy korrupcióval erősen gyanúsítható, végül egy többek közt a Hajdu-Bét-ügyben is erősen érintett politikus miniszterelnökké választása. Ezzel együtt a KISZ és a korábbi állampárt számos vezetőjének fontos pozíciókba (miniszter, államtitkár, stb.) emelése, illetve kitüntetése.


8. Öt év alatt két alkalommal a választók megkérdezése nélküli miniszterelnök-csere, mindkét alkalommal botrányos körülmények közepette.

 

9. A korábbi kormányoknál több és súlyosabb nagyságrendű korrupciós és megfigyelési ügyek, élükön a Kulcsár-, a Zushclag, a Benedek-, valamint a Keller-Kapolyi-ügyekkel. Ide tartoznak a terézvárosi és az erzsébetvárosi MSZP-frakciók botrányos ügyei is.

                                                                
10. Négyes metró

A kormánypártok jelöltje, Demszky Gábor évek óta botrányos színvonalon vezeti a fővárost (BKV-ügyek, Combino-ügy, rakpart-átépítés, stb.). Működésének szimbóluma az eredetileg százmilliárdosra tervezett, egyes szakértők által is erősen kritizált négyes metró-beruházás, amely mára több mint 500 milliárd forintos, kétes kimenetelű vállalkozássá vált olyan korrupciós jelenségek kíséretében, amelyek már eddig több tízmilliárd forintnyi EU-támogatástól fosztották meg a fővárost..

11. Hankook-ügy

A dél-koreai beruházó számára a nyilvánosság megkerülésével adott több tízmilliárd forintnyi támogatás, valamint a szintén nem hivatalosan beígért egyéb privilégiumok (pl. a cég számára kedvező adójogszabály-változások) ügye példa nélkül álló botrány. Más multinacionális cégek esetén is hasonló módon jártak el.


12. Pécs Kulturális Főváros.

Egy város és egy ország lejáratása az, ami a kulturális főváros-projekt körül évek óta zajlik. Ide tartoznak a Toller-féle pécsi városvezetés bűnei is.

 

13. A magyar mezőgazdaság visszaesése.

 

A mezőgazdaság teljesítménye 2004 óta folyamatosan csökken, a növénytermesztés valóságos zuhanást szenvedett el, és az állatállomány is tovább csökkent, miközben jelentősen növekedett az import. A bajokat súlyosbítja, hogy a magyar mezőgazdaság ma már több, mint 60%-ban külföldi tulajdonban van. Mindehhez járultak a folyamatos élelmiszer-botrányok.

A problémák egy része 2005-ben óriási fővárosi gazdatüntetéshez vezetett.

 

14. A vidék leépítése.

 

Vidéki iskolák, posták bezárása (mobilposta-botrány), valamint vasúti szárnyvonalak megszüntetése, amit a többnyire EU-pénzekből történő fejlesztések sem tudtak kellő mértékben ellensúlyozni.

 

15. Fontos állami tulajdonú cégek élére hozzá nem értő régi KISZ-es, illetve állampárti vezetők kinevezése, akik sorozatos botrányokat okoztak, és emellé indokolatlanul nagy összegű – sokáig jogellenesen eltitkolt – prémiumokat, végkielégítéseket vettek fel. A legismertebbek közülük Szabó Pál, valamint Kocsis István különböző ügyei. Ide tartoznak a nagy port kavart székházügyek is (MÁV, Posta, MTV, stb), melyeken több milliárdos veszteségek keletkeztek, valamint a Nemzeti Vagyonkezelő körüli sorozatos botrányok.

 

16. Méregdrága infrastrukturális beruházások.

A gazdasági lehetőségeken túllépő, többnyire hitelből finanszírozott autópálya-beruházások, valamint a hozzájuk kapcsolódó létesítmények körüli botrányok, melyek közül kiemelhetőek a Szekszárd-körüli autópálya-szakasz egyes elemei, a Köröshegyi Völgyhíd, valamint a Megyeri-híd. Ez utóbbi esetben számos vállalkozó a tőkéjét, több százan pedig állásukat vesztették el.

 

17. Nem megfelelően tervezett és végrehajtott egészségügyi reform.

 

A reform sok területen káoszt eredményezett, a kórházak egy része hatalmas adósságállománnyal küzd.

 

18. A „reformok” részeként a kormány vizitdíjat, kórházi napidíjat és dobozdíjat vezetett be, valamint tandíjat tervezett későbbre. E lépéseik olyannyira vitathatóak voltak, hogy az ez ügyben rendezett népszavazás elsöprő többséggel szavazta le azokat, bár a dobozdíj továbbra is megmaradt.

 

19. Az egészségügyi miniszter leváltásának botrányos körülményei még a kormányon belül is olyan felháborodást keltettek, ami a koalíció széteséséhez vezetett.

 

20. Strabag-, Siemens és hasonló ügyek.

A legfontosabb nagyberuházásokat rendre ugyanazon, többnyire külföldi cégek, illetve azok tulajdonosi köre nyerték el, melyek olyan vitatható beruházásokat valósítottak meg, mint pl. a Combino-villamosok beszerzése, vagy az M6-os autópálya botrányos továbbépítése, melynek során eddig négy ember vesztette életét, egy pedig életveszélyesen megsérült.

 

21. A számvevőszék háttérbe szorítása.

 

A kormányzat nem vette figyelembe a számvevőszék sorozatos bírálatait, és nem hajtotta végre a szükséges módosításokat.

A számvevőszék szerint a gazdasági támogatások rendszere átláthatatlan és nem elég hatékony volt, komoly kritikák érték a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséget például az uniós támogatások kifizetésének lassúsága miatt, ezen felül támadták a haderőreformot is (előkészítetlen létszámleépítés, elhibázott beruházások, stb).

 

22. A 2006-os tűzijáték.

Az előrejelzések ellenére le nem fújt tűzijáték öt ember (köztük egy kislány) halálát okozta, valódi felelősségrevonás nem történt.           

 

23. A Malév kiárusítása homályos hátterű orosz befektetőknek, azóta is sorozatos tiltakozásokkal és botrányokkal, melyek sztrájkokhoz vezettek.

24. A MÁV Cargo kiárusítása egy külföldi cég számára, szintén botrányok és sztrájkok kíséretében.

 

25. A makói és a Kelet-Magyarországon feltárandó földgázkészlet kiárusítása szintén külföldi befektetők számára

Magyarország száz évnyi ellátását lehetővé tévő földgázkészlet kiaknázási jogának kiárusítása 12%-os bányajárulék fejében többnyire külföldi cégek számára.

 

26. Kormányzati negyed.

 

A botrányos körülmények között tervezett kormányzati negyed munkálatait kénytelenek voltak leállítani, több milliárdos kárt okozván.

 

27. Kétes beruházások vidéken: botrányos ingatlanügy Sukorónál, az óbudai Hajógyári Szigeten, valamint Sávoly mellet.

 

28. Luxuskiadások.

 

Milliárdok irodabútorokra, luxusautókra és tanácsadókra állami szinten, valamint az állami tulajdonú cégeknél. Szintén milliárdok elköltése a minden addiginal nagyobb mértékű propagandára.

 

29. Hajdú-Bét-ügy.

 

A kormány tétlenül nézte, ahogy tönkreteszik az ország legnagyobb baromfihús-termelő cégét, és vele libatenyésztők tömegét, akik közül kilencen öngyilkosok lettek. Az ügy egyik felelőse később miniszterelnök lehetett.

 

30. Hospinvest-ügy.   

 

Szinte a teljes heves-megyei kórházi ellátás kiárusítása egy homályos hátterű, veszteséges, később csődbe jutott cég számára, amely különösen az egri kórházban okozott komoly feszültséget.        

 

31. Az M5-ös autópályát üzemeltető cég részvényeinek kiárusítása egy külföldi cég számára.

 

32. A legfontosabb balatoni idegenforgalmi cégek kiárusítása egy homályos hátterű cég számára.

   

33. Sorozatos jog-, és erkölcs-sértő bíráskodások.

 

Többek közt két ember téves jogerős életfogytiglani elítélése a móri bankrablás ügyében, számos gyanús körülmény a Zsanett-ügyben, Princz Gábor és társai elsőfokú felmentése (melyet később megváltoztattak), valamint az ország legnépszerűbb futballcsapatának – később jogellenesnek nyilvánított – kizárása az első osztályból.

 

34. Elhibázott külpolitika.

A túlzottan oroszbarát külpolitika eredményeként 2008-ra mélypontra jutottak a magyar-amerikai kapcsolatok. Az orosz gázvezeték-építés támogatása több európai kormány rosszallását is kiváltotta. A „válság” kapcsán is sorra elutasították a magyar kormány követeléseit. Ezen felül nem történtek hathatós lépések a határon túli magyarokat ért jogsértések ügyében sem (pl. Malina Hedvig-ügy).

                                                     
35. Részvétel a rengeteget kritizált afganisztáni „háborúban”, eddig három magyar áldozattal.     

 

36. EU-csatlakozásunk előnyeit sem sikerült teljes mértékben kiaknázni. Az EU-s támogatások nem növelték a gazdaság teljesítményét és a foglalkoztatottságot. A schengeni övezetbe történő belépésünk sem volt megfelelően előkészítve.

                                                                                            

37. Nem megfelelően megtervezett és végrehajtott oktatási reform.

 

Az emelt szintű érettségi vizsga rendszere gyakorlatilag megbukott. A nem kötelező emelt szintű érettségi vizsga miatt irreális szintre növekedtek a felsőoktatási ponthatárok, miközben a színvonal alig emelkedett. Az elsők között csatlakoztunk a sokat kritizált bolognai folyamathoz. A PPP-konstrukcióban megvalósított infrastrukturális beruházások a felsőoktatási intézmények jó része esetén hatalmas adósságállományhoz vezettek.

A 2005-ös érettségi botrányt követően nem mondott le a szakminiszter.

 

38. Törvénytelen tisztogatások

 

A statisztikai hivatal elnökét, elnökhelyettesét, illetve a PSZÁF, valamint az Energiahivatal elnökét is jogellenesen távolították el hivatalukból, ezen felül gyanús körülmények között kellett távoznia a Híradó főszerkesztőjének is.

 

39. „Baráti” kitüntetések: Kossuth-díjak és érdemérmek a saját holdudvarnak. Ismertebb esetek:

 

40. A Medgyessy-kormány egyéb botrányai: a miniszterelnök luxusnyaralásai, söjtöri ügy, stb.

 

41. Pekingi bukás.

 

A rosszul előkészített olimpiai szereplés során rekord alacsony mennyiségű érem (köztük mindössze három arany) született.

42. Egy ember öngyilkossága, aki búcsúlevelében az akkori miniszterelnök kormányának tevékenységét nevezte meg tette okaként.  

 

A lista természetesen bővíthető...

 

Szólj hozzá!

Címkék: mszp bűnök

A bejegyzés trackback címe:

https://kapeter.blog.hu/api/trackback/id/tr931809934

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása